Tophane Mahallesi Palandöken Caddesi Esnaf Sarayı Kat:5 Merkez/RİZE

Koç: Esnafımız Zor Bir Duruma Düşüyor


Tarih : 13.11.2019 03:17

Rize Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Galip Koç, zincir marketlerin her geçen gün artması ile birlikte esnafların zor duruma düştüğünü söyledi.


Zincir marketlerin kuralsızca sayılarını artırdığını belirten Koç, "Esnafa gösterilmeyen iyi niyetin bu tür zincir mağazalara gösterilerek ruhsatlandırılması esnafımızı her geçen gün daha da zor bir duruma düşürüyor. Vatandaşımız her ne kadar bu zincir mağazaların raf ve ürün fiyatlarındaki canbazlıklarının farkına varsa da  birçok vatandaşımız ucuza ürün alacağım düşüncesiyle bu cambazlık ve hileye maruz kalmaktadır. Bizler sermaye karşıtı değiliz fakat bilerek ve isteyerek esnafımızın, bakkallarımızın yok olmasına müsade ediliyor" dedi.

Bakkaların dar zamanlarda vatandaşların kara gün dostu olduğunu hatırlatan Koç, "Bakkal esnafımız sabahın erken saatinden gecenin geç vaktine kadar bulunduğu mahallede müşterilerine hizmet veriyor. Her zaman müşterisinin yanında yer alıyır. Zincir marketlere tercih edileceğini bilse dahi kimseyi dükkanından geri çevirmiyor. Veresiye alamadığı ürünlerini hiç düşünmeden veresiye vererek müşterisini kırmıyor" diye konuştu

Zincir marketlerin kampanya politikasını da eleştiren Koç, şu ifadeleri kullandı:

"Zincir marketler gün içerisinde veya haftalık kampanya yapiyor. Ancak kampanyalarında onlara özel olarak üretilen ürünün içerdiği süt ve yağ oranı ile gramaj düşüklüğü konusunu daha önceden belirterek uyarılarımızı ve yapılan hileleri raflarda farklı fiyat, kasada farklı fiyat uygulamaları paylasmıştık. Konu ile ilgili tüketicilerimiz ne kadar haklı olduğumuzun farkına vararak bizlere teşekkür ettiler. Çok dikkatli olmalı, ürünleri kontrol etmeliler. Anlık fiyat geçişleri tek tuşla bütün mağazalarında uyguluyorlar. Bakkallarımız ürünü sattığı fiyattan alacağını bildiği halde elindeki ürünü eski fiyattan satmaya devam eder. Raflarda cambazlık yapmaz her zaman vatandaşa hizmet odaklı esnaflık görevini yerine getirir. 

Koç, bazı yerel market işletmelerinin, zincir marketleri örnek alarak günübirlik indirimler ile aynı cambazlığı yaptığını belirterek, "Siyasi bağlantılarını kullanarak daha önceden esnafa ceza yazılan bazı konularda kuralsızlık yapılmaktadır. Emsal teşkil etmesi nedeni ile şikayet aldık ve gerekli kurumlara dilekçe yazarak konunun akıbeti ve adaletsizliğin giderilmesi konusunda bazı isteklerimizin olduğunu belirttik. Cevaba istinaden kamuoyuyla bu durumu paylaşacağız. Eğer bir kural, bir uygulama varsa herkese eşit mesafede davranılmalı ve uygulama yapılmalıdır. Devletin kurumu hangi siyasi konumda olurda olsun kuralsızlıklarına alet edilmemelidir. Bu konularda yapılan gecmişte de birçok adaletsiz uygulamalar mevcuttur. Bir çogumuz bu durumlara maruz kalmaktayız. Herkese eşit mesafede olmak ve adaleti sağlamak bu kurumların yöneticilerinin görevidir" ifadelerini kullandı. 

Koç, Rize Bakkallar ve Bayiler Odası olarak herkesi alışverişlerinde yerel esnafları tercih etmeye davet ederek açıklamasını tamamladı.