Tophane Mahallesi Palandöken Caddesi Esnaf Sarayı Kat:5 Merkez/RİZE

Rize’de Esnaf ve Belediye Buluşması Yapıldı


Tarih : 04.09.2019 02:59

RİZE Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (RESOB) tarafından organize edilen ‘Esnaf ve Belediye Buluşması’ etkinliğinde, şehrin ve esnafın beklentileri konuşuldu.


Rize’de bir toplantı salonunda yapılan buluşma etkinliğine Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin, RESOB Başkanı Güven Aksoy, birlik yönetim kurulu üyeleri, birliğe bağlı oda başkan ve yönetim kurulu üyeleri katıldı.

‘ALINACAK KARARLAR KENTİMİZİN FAYDASINA OLACAKTIR’

Açılışta bir konuşma yapan Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği Başkanı Güven Aksoy, Rize Belediyesi ile her zaman omuz omuza çalıştıklarını belirterek: “Biz de bu ile de yaşayan çalışan esnaflarız. Belediyemizde bu ilimize hizmet ediyor. Geçmişte bu günde zaman zaman hizmet noktasında aksamalar olmuştur. Amacımız bu aksaklıkları bir araya gelerek sağlıklı çözüm önerileri üretilmesidir. Bu gün burada il merkezinde ki oda başkanı ve yönetici arkadaşlarımla bir arada Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin ve yetkililerle bir aradayız. Neler yapabiliriz de kentimize faydalı oluruz diye konuşuyoruz. Eminim ki burada alınacak kararlar kentimizin faydasına olacaktır. Birebir sıkıntılarımızı başkanımıza ve yetkililere ilettik. Bu toplantıların belirli aralıklarla yapılmasını sağlayacağız” dedi.

‘YENİ İŞÇİ KESİNLİKLE ALMAYACAĞIZ’

Rahmi Metin ise Rize Belediyesinde 5 ayını doldurduğunu söyleyerek: “Belediyede göreve başladıklarında mevcut belediyede çalışan işçi sayısının niteliği ve fazlalığı anlamında bir yoğunluğu gördük. Ne kadar personel yükün varsa o kadar giderin var. Ama biz bu personeli nitelikli halde çalıştırmanın gayreti içindeyiz. Yeni işçi kesinlikle almayacağız. Diğer taraftansa emekli olanlar olacak. Kamu kurumlardın da personel yükü 30 olarak öngörülürken bizde bu rakam 60’larda. Belli konularda da tasarrufa gidiyoruz önlemler alıyoruz. 180-200 bin liralık bir elektrik giderimiz vardı. Bunu 100 bin 80 bine kadar düşürdük. Nasıl yaptık Andon’da ortak olduğumuz HES’ten karşılıklı anlaşarak kullandığımız elektrik maliyetini düşürdük. Ayrıca yeni HES çalışmaları düşünüyoruz” ifadelerine yer verdi.

‘TEMİZLİK, KALDIRIM İŞGALİ GİBİ ÇALIŞMALARIMIZ SÜRÜYOR’

 Rize çok yağışlı ve engebeli bir araziye sahip olduğunu belirten Başkan Metin şu ifadelere yer verdi: “İl merkezimizi geçerek ulaşan dereler var. Bunların alt yapıları ne yazık ki yıllar önce yapılmış. Ve farklı farklı borular kullanılmış. Şimdi yaşanan yağmurlarda tıkanan erler oluyor. Biz bunları tespit ettik onlarla ilgili çalışmaları başlattık. Karayolları ile ilgili çeşitli çalışmalarımız var. Pehlivantaşı, Salarha Tüneli, Güney Çevre Yolu gibi yolların bitmesi iyileştirmesi için Karayollarına destek sağlıyoruz. Kanalizasyonlarla ilgili sorunlar var o konuda da çalışıyoruz. Su konusunda da boruların değişimi için bir çalışma başlattık. Sahilimizle ilgili ciddi proje ve çalışmalarımız var. Bu konuda da önümüzdeki günlerde çalışmalar başlayacak. Rize esnafı ile ilgili ise temizlik, kaldırım işgali gibi çalışmalarımız sürüyor. Daha yaşanabilir daha temiz bir alan sağlamanın gayretindeyiz. Bu hep beraber olacak. Hep birlikte ilimizi temiz tutacağız, hep birlikte fikirlerimizle ilimize hizmet edeceğiz.”