Rize de Ahilik Haftası kutlandı.


29.Ahilik Haftası Kutlamaları İsmail Kahraman Kültür Merkezinde kutlandı.

İsmail Kahraman Kültür merkezinde düzenlenen Ahilik haftası törenlerine Rize Valisi Ersin YAZICI,Vali Yardımcısı Emre NEBİOĞLU,

Rize Belediye Başkanı Prof.Dr.Reşat KASAP,Güneysu Kaymakamı İhsan Selim BAYDAŞ,Pazar Kaymakamı Selçuk ASLAN, Oda Başkan ve Yönetim kurulu üyeleri,Daire Müdürleri ve çok sayıda esnaf  ve sanatkar katıldı.

Törende Ticaret İl Müdür vekili İsmail ÇELİK açılış ve selamlama konuşmasını yaptı.

Birlik Başkanı Muammer ATILGAN günün anlam ve istinaden;ahiliğin günümüz koşullarında uygulanabilmesi için esnaf ve sanatkarlarımızın ahiliğin anlamını çok iiyi anlayıp ona göre hareket etmeleri gerektiğini, her esnaf  kendi içinde birer Ahidir. Ahilik kardeşlik anlamına gelir esnaf ve sanatkarlarımızın buna göre  davranmalarını arzu etmekteyiz.ifadelerinde bulundu.

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Öğretim üyesi Doç.Dr.Ali Rıza SAKLI Ahilik ilkeleri ve günümüze etkileri ile ilgili olarak sunum gerçekleştirdi.

Rize Belediye Başkanı Prof.Dr Reşat KASAP Ahiliğin önemine vurgu yaparak esnafların hak ve hukuk ölçüleri doğrultusunda hareket etmeleri gerektiği ifadelerinde bulundu.

Rize Valisi Ersin YAZICI Ahilik mana itibari ile kardeşliktir ifadesinde bulundu esnaf ve sanatkarlarımızın ahilik kültürü ile hareket etmelerini bin yıllık geçmişi olan esnaf ve sanatkarlarımızın bu duygu ve düşüncelerle hayatımıza tatbik edilmesini arzu ediyoruz ifadelerinde bulunarak tüm esnaf ve sanatkarların ahilik haftasını kutladı.

Yılın Ahisi seçilen İmdat GÜNDOĞAR'a düzenlenen törenle "Ahilik Kaftanı" giydirilip akabinde plaket verildi. yılın ustası seçilen İsmail ŞEKER'e,yılın kalfası seçilen Sultan Süleyman ARICI'ya,yılın çırağı seçilen Ahmet İNCE'ye günün anlam ve önemine istinaden plaketler verildi.Ayrıca Meslek Eğitim Merkezinde ustalık belgesi almaya hak kazanan usta adaylarına ustalık belgeleri dağıtıldı.

Birlik Başkanı Muammer ATILGAN günün anlamına istinaden Rize Valisi Ersin YAZICI'ya ve Rize Belediye Başkanı Prof.Dr.Reşat KASAP'a plaket takdim etti. Daha sonra Ahilik haftası programı çerçevesinde Rize küçük sanayi sitesi sosyal tesislerinde esnaf ve sanatkarlara Ahilik geleneği olan ahilik pilavı verildi.

 
Henüz Yorum Yazılmamış ilk yorumu siz ekleyin!...

Yorum Yaz

Siz de yorum yapın
Adınız
Eposta
Yorumunuz
 
Başa Dön