Tophane Mahallesi Palandöken Caddesi Esnaf Sarayı Kat:5 Merkez/RİZE

Rize Esnafından Temizlik Seferberliği


Tarih : 09.08.2018 09:56

DOĞAL güzellikleri ile her yıl yaklaşık bir milyon turist ağırlayan Rize, kent genelinde temizlik seferberliği başlattı.


Rize Esnaf Odalar Birliği tarafından öncülük edilen “Daha Temiz Bir Çevre, Daha Yaşanabilir Bir Kent İçin El Ele Veriyoruz” çalışmasıyla Rize şehrinin örnek bir il olması hedefleniyor. 

Rize ilinin yeşil tonları ile ününün Türkiye’yi aştığını vurgulayan Rize Esnaf Odalar Birli Başkanı Güven Aksoy, “Son yıllarda ilimiz daha çok turizmle anılmaktadır. Gelen her misafir bizim esnafımızın baş tacı olmalıdır. Özellikle yaz dönemi ilimizdeki insan sirkülasyonu yüzünden hem insan hem de araç kalabalığı yaşanmaktadır. Bu kalabalık beraberinde çevre kirliliklerini de getirmektedir. Daha temiz bir çevrede, daha yaşanabilir bir kentte, yaşamak ortak düşüncemizdir. Bu şehir bizim evimizdir. Gelen turistlerde misafirimizdir. Nasıl evimizi temiz tutmak için elimizden geleni yapıyoruz, şehrimizi temiz tutmak için de hep beraber gerekeni yapmak zorundayız. Bu konuda belediyeler, nasıl üstlerine düşen görevi yapmak zorundaysa, biz sivil toplum örgütleri, esnaflar ve vatandaşlar olarak ta bu şehrin temizliğinden sorumluyuz. Klasik kullanılan bir atasözü ile örnek verebiliriz: ‘Aslan yattığı yerden belli olur’. Evet evimizi temiz tutmalıyız ki misafirlerimizi daha ferah bir yerde ağırlayalım. Dışarıdan ilimize gelen turistler bu şehrin temiz olmadığını görünce bunu tüm halka mal ediyorlar. Ne kadar pis insanlar ne kadar pis sokaklar. Temiz bir çevre ve yaşanabilir bir kent oluşturmak adına halkımız ne kadar duyarlılık gösterirse birlikte o kadar daha erken ve daha kolay çözmüş bulmuş oluruz. O yüzden bir seferberlik başlatmaya karar verdik. “ dedi.

Bu temzilik seferberliği kapsamında ilk önce belediyelerle çöp konusunda ki çalışmalarını oturup görüşeceklerini ifade eden Aksoy, şunları söyledi. “İlgili belediyelerden eksikler varsa giderilmesi konusunda girişimlerimiz, taleplerimiz olacak. Ardından yaşanan ve gördüğümüz olumsuzlukların giderilmesi için ortak bir plan oluşturmayı talep edeceğiz. Kısa sürede sokaklarımızda oluşan çirkin görüntüleri esnafımız ve vatandaşımızla beraber gidermenin gayreti içinde olacağız. Özellikle yaz aylarında il dışından gelen turistlerin daha güzel bir ortamda karşılanıp ağırlanması ve bölgemize gelen ekonomik girdinin çoğalması için bu bir adım olacak. Bundan böylede bu tür çalışmaların takipçisi olacağız. Gerekli kurumlarla iletişime geçerek esnaf ve vatandaşımızla arada köprü vazifesi göreceğiz. Rize’nin en büyük sivil toplum örgütü olarak bu sorunların sık sık bize iletildiği bir kurumuz. Bizde üzerimize düşen görevi yapmaya dün olduğu gibi bugünde hazırız.”